وبلاگ روستا ی نساز
نساز است آیینه ی اتحاد / که رحمت بر این تربت پاک باد

 

دنیا دنیا زیبایی و خاطره برای تعدادی از کودکان دیروز

با سلام خدمت یکا یک شما همشهریان محترم


ضمن عرض پوزش بابت تاخیر در درج مطالب و تصاویر زیبایی که دوستان ارسال نموده اند جا دارد صمیمانه از جناب آقای " هاشم عوض زاده " که لطف کردند و این تصویر فوق العاده زیبا را ارسال کرده اند تشـــــــــــکر کنم .گرچه تشکر برای هدیه به این زیبایی کم است و قطعا این تصویر برای عزیزان ارزشی فراتر از وصف خواهد داشت گرچه در این تصویر نیز همچون تصویر قبل هم اکنون جای دو تن از عزیزان در میانمان خالیست و چشم بعضی از عزیزان را نمناک خواهد کرد.

بنده تلاش کردم تا نام مناسبی برای این همه زیبایی پیدا کنم امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا کنم.


در ابتدا قرار بود نام یکایک عزیزان حاضر در تصویر را که آقای " هاشم عوض زاده " زحمت کشیده اند  و قید کرده اند در ابتدا درج کنیم ولی پس از آن تصمیم برآن شد تا دوستان به مدت یک هفته برای شناسایی اعضای تصویر تلاش کنند و پس از یک هفته نام این بزرگواران درج شود.

قطعا این تصویر لحظات نابی را برایتان به ارمغان خواهد آوردایستاده از راست :1-رضا بیژن ویو-2-محمد جهانگیری-3-منظریعقوبی -4-پریسا سلمانی -5-پریوش امیدی -6-فریده جعفری -7-مرحومه ملائکه قاسمی -8-کبری نیکخواه 9-حسن نوری -10-ابراهیم محمدی -11-صورت نوری -12-یدالله زلفی-13-میکائیل نشاطی- 14-زنده یاد عسگر خردمند-15-مطالب سالکی-16-ناشرغفوری-17-یوسف یوسفی-18-محفوظ جودی-19-مصطفی شاهرودی -20-محمددرخشان- 21-علی قلیزاده- 22-هاشم عوض زاده -23-علی کریمی- 24-عباس یوسفی

آموزگاران : آقایان  عطاالله پاریاب و عباس زاده

http://upload7.ir/images/22838730224643493903.jpg

تصویر اول در کیفیت پایین تنظیم شده است تا در وبلاگ به راحتی نمایش داده شود برای دریافت نسخه با کیفیت این تصویر بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید

لینک دریافت نسخه با کیفیت تصویر فوق


برچسب‌ها: روستا, نساز, هشجین, خلخال, اردبیل
نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ توسط خانم آ . قاسمی

 

به نام خدا

کاربرد و اهمیت سد در زندگی بشر

مقدمه :

باافزایش سریع و سرسام جمعیت در دنیا و احتیاجات روز افزون شهر به فراورده های کشاورزی صنعتی و دامی به انرژی موجب گردیده تا حد امکان از هر قطره آبی استفاده صحیح و بهره برداری بعمل آید.

اهمیت آب با داستان زندگی شهر شروع میشود.برای تمام زندگی اعم از انسان و حیوان و نباتی،آب عامل اصلی بشمار می آید بطوری که خداوند در آیه ی شریفه میفرماید:(مِنَ الٌماء کُل شَیء حَی)یعنی زندگی هر چیز از آب است و در آیه دیگر می فرماید:(ما آب را نازل نمودیم و بوسیله آن زنده نمودیم زمین را بعد از مردن).

با توجه به شواهد تاریخی قدیمی ترین سد دنیا سدی بوده است که سنگی به ارتفاع تقریبی 12 متر از بستر روخانه و بر طول 110 متر که به حدود 5000 سال پیش برای ذخیره آب جهت آبیاری و تامین آب آشامیدنی  و شاید برای جلوگیری از طغیان آّب رودخانه در مصر ساخته شده بود.

سد شاهپور نیز با سیستم توزیع و انتقال آب مربوطه،یکی ازقدیمی ترین سدهای دنیا بشمار می آیدکه در کشور ما وجود داشت و ساختمان این سد چند منظوره بود که علاوه برتامین آّب مورد نیاز کشاورزی از نیروی آب آن هم برای گردانیدن سنگ آسیاب ها جهت آرد کردن گندم و جو استفاده می کرده اند.

سد میزان یکی سدهای قدیمی است که حدود پانزده قرن پیش روی رودخانه ی کارون بسته شده تونل ها و کانالهایی که برای استفاده آبیاری در کنار این بند(سد)ساخته شده هنوز هم مورد استفاده می باشد.

سد در لغت به معنی بستن، بند آوردن میباشد ومفهوم اصلی آن به ساختمان هایی گفته میشود که جهت ذخیره و مهار کردن یا برای بالا آوردن سطح طبیعی آب و انحراف مسیر طبیعی آن ساخته میشود.

انواع اقسام سدها نسبت به هدف های خاص :

1- سدهای وزنی

2- سدهای قوسی

3- سدهای پایه دار

4- سدهای انحرافی

5- سدهایی که بامواد غیر متصل ساخته میشود مانند

الف) سدهای خاکی

ب) سدهای سنگی

ج) سدهای خاکی،سنگی توام

6- سدهای بادی

•        سدهایی با موارد غیر متصل ساخته میشود :

بعضی مواقع بعلت شرایط فیزیکی خاص بستر رودخانه برای ساختن سدهای(وزنی ،قوسی،پایه دار) مقرون به صرفه نبوده و گاهی امکان پذیر نمیباشد در چنین مواردی اگر مانند خاک و سنگی مورد نظردر محل انتخاب شده برای ساختن سد یا نزدیک های آن موجود باشد که مواد غیر متصل معروفند بدنه ی سد را از آن مواد با شرایط خاص میسازند.

•        سدهای خاکی :

سدهایی کلا از خاک با دانه بند ی مخصوص ساخته میشود به سدهای خاکی معروفند  

* کاربرد و اهمیت سد

با استفاده از علم تکنولوژی سدسازی کشورها توانستند آب رودخانه ها و سیلاب ها(حوادث و بلاهای طبیعی و آسمانی)را به کنترل خویش درآورده وبا ذخیره و مهار کردن آب در پشت سدها و استفاده بهینه از آن باعث رونق در اقتصاد کشور می باشد،سد در زمینه های مختلفی قابل اهمیت است که بطور مستقیم و غیرمستقیم دارای فواید زیادی است که در زیر به صورت خلاصه وار نام می بریم

•        مهار کردن سیلاب ها و طغیان آبی :

با مهار کردن سیلاب و طغیان آبی باعث جلوگیری از خسارت زیادی که بر محیط(طبیعت)و ساکنان اطراف رودخانه ها وارد می شود را انجام می دهد

•        برای مصارف کشاورزی :

از طریق تامین آب برای توسعه و بهبود سطح کشت و تولید بیشتر در واحد سطح می شود که از طریق کانال کشی و قنات و چشمه امکان پذیر می باشد

•        برای مصارف برق :

تولید انرژی الکتریکی یکی از نیازهای اصلی جامعه ی بشر میباشد با استفاده از توربین های آبی می توانیم تولید انرژی الکتریکی و انتقال آن به نیروگاه ها و تبدیل انرژی مصرفی در مصارف خانگی و صنعتی انجام داد

•        تامین آب آشامیدنی و مصرفی مردم :

با استفاده از احداث سد و ذخیره کردن و انتقال آن به شهرهای کم آب باعث روان تر شدن چرخه ی زندگی در شهرها می شود

5- ارتباط بین دو ساحل رودخانه :

با احداث سد و امکان عبور از یک طرف سد به طرف دیگر که برای اشخاص اجسام و وسایل دیگر فراهم می گردد

6-پرورش و تکثیر ماهی :

با ایجاد استخرهایی در کنار سد می توانیم در استخرها وهم درسد پرورش تکثیرماهی و انواع آبزیان را انجام دهیم

7-منحرف و سوار کردن آب رودخانه یا کانال آب رسانی :

8- ایجاد اطمینان و اعتماد به دوام و دائمی بودن آن :

چون آب رودخانه ها دائما در حال نوسان می باشد باعث سیلاب و طغیان و خطرات ناشی از آن می شود پس با ایجاد سد باعث مهار و جلوگیری از طغیان وسیلاب آن می شود .

 

نتیجه گیری :

برای احداث سد در مسیر رودخانه ها نیاز به اطلاعات دقیق میزان دبی آب رودخانه(حوضه) و شرایط فیزیکی (طبیعی)آن منطقه میباشد.و هر سدی که در مطالب فوق ذکر شده با توجه به میزان دبی و شرایط طبیعی آن منطقه احداث میشود و حجم و ارتفاع سدها بستگی به دبی رودخانه دارد.

با توجه به سوالاتی که در فرضیه داشتیم ،نتیجه میگیریم که یکی از بهترین راههای مهار و ذخیره کردن آب به مدت طولانی احداث سد میباشد که هم از عوامل جبری (طغیان ،سیلاب)جلوگیری می کند وهم آب جمع شده در پشت سد برای مصارف های گوناگونی استفاده می شود که برای بهبود وضع اقتصادی کشور خیلی حائز اهمیت است.

پیشنهادات :

به نظر می رسد که ما اگر بتوانیم با احداث سد در شهر های کوچک و بزرگ و حتی در روستاهای بزرگ انجام بدهیم  شاهد موارد زیر خواهیم بود

1- زمین های بایر و بکر را آباد کرده  وتوسعه کشاورزی را در آن منطقه گسترش داده

2- اقتصاد در آن منطقه شکوفا می شود

3- اشتغالزایی در  بین افراد آن منطقه

4- جلوگیری ازمهاجرت افراد آن منطقه به شهرهای بزرگ و صنعتی کشور

5-ایجاد یک فضای (اکوتوریسم) جهت جذب توریسم و ایجاد اشتغال در آن منطقه

 

منابع و مآخذ

1- منابع ومسائل آب در ایران (جلداول)        تالیف : پرفسور پرویز کردوانی

2- محاسبه و اصول سد سازی                 تالیف : مهندس شجاع الدین سیمافر

                                                                            ((والسلام)) 

 تهیه و تنظیم:  میثم  و علیرضا صمدی 


برچسب‌ها: روستا, خلخال, هشتجین, خورشرستم, نساز
نوشته شده در تاريخ شنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۲ توسط √ آقای میثم صمدی √

 

با سلام

این هم یک عکس قدیمی از کلاس دوم راهنمایی سال۶۹ تقدیم به همه شما عزیزان

 

 

آقای ارشد رادمرد(معلم)، کامین روشنی،رضا قاسمی، عمران نوری، روشن آذری، پدرام امدادی، ابراهیم مسلمی،فیروز(بخشی) ستایش، فرشید نباتی، مرحوم قربان قربانی، بابک مهری، علی (امداد) رونقی، محمد حسن جعفری، ایرج سلمانی از جمله عزیزانی  هستند که در تصویر می توانید مشاهده بفرمایید.متاسفانه بقیه عزیزان را نتوانستیم تشخیص دهیم. 

برای دریافت تصویر در اندازه واقعی بر روی لینک زیر(تصویر در ابعاد واقعی) کلیک بفرمایید ،تصویر بالا در ابعاد و کیفیت پایین تر تنظیم شده است.

تصویر در ابعاد واقعی


برچسب‌ها: روستا, خلخال, هشتجین, خورشرستم, نساز
نوشته شده در تاريخ شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۲ توسط خانم آ . قاسمی

 

شرح جلساتی که در نوروز جهت رفع مشکلات روستا برگزار شد

با سلام

در نوروز 92 خوشبختانه چندین جلسه در جهت رفع مشکلات روستای نساز توسط ریش سفیدان و فرهنگیان روستای نساز برگزار شد که مشکلات روستا مطرح شد و تصمیماتی در جهت رفع مشکلات روستا اتخاذ شد.

جلسه شب اول : این جلسه با حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای "سید مهدی هاشمی" برگزار گردید که صورت جلسه شب اول به شرح ذیل می باشد

بسم الله الرحمن الرحیم

گفت پیغمبربکن ای رای زن        مشورت کالمستشار الموتمن     "مولوی"

در مرخه 7/1/92 روز چهارشنبه به همت و ابتکار ریش سفیدان و متعهدان روستای نساز جلسه ای با حضور لبزرگان و ریش سفیدهای روستا و تحصیل کرده های ساکن و غیر ساکن روستا به میزبانی آقای هیبت الله قاسمی در منزل ایشان برگزار شد تا درباره مسائل و مشکلات مبتلا به مردم و روستای نساز بحث و تبادل نظر شود ، حضار محترم به صورت منظم و متوالی نظرات خویش را ابراز فرمودند که ماحصل بحث ذیلا گزارش می شود.

1-      اعضای جلسه بالاتفاق هماهنگی و وحدت و انجام عملی و نظری خود را جهت پیشواز از انتخابات شورای اسلامی دوره چهارم جهت کاندیدا شدن شخصیت های معتمد و معتبر و مدیر اعلام کردند.

2-      اعضای جلسه ضمن برشمردن مشکلات فوری روستا مانند ترمیم و تعمیر کانال روستا ، ساخت کانال های بین مزارع سد خاکی و .... خواستار اقدامهای فوری شوری فعلی و آینده شدند.

3-      درباره بودجه دیوار حائل بخش غربی روستا که مدت ها در حساب دهیاری بایکوت شده ، بحث شد و مقرر گردید که هر چه سریعتر جهت استفاده از این بودجه قبل از برگشت به حساب دولت اقدام شود.

4-      مقرر شد در صورت کاندید شدن هر یک از ریش سفیدان و تحصیل کرده های مورد قبول ، تقریبا عموم ملت همه اعضای حاضر نهایت تبلیغ و سعی و تلاش خویش را جهت به ثمر نشستن خواست اکثریت مردم مبذول فرمایند.

5-      اعضای جلسه اعلام فرمودند در صورت مشخص شدن ترکیب اعضا دوره چهارم شوری پس از برگزاری انتخابات هم فکری و همکاری و همیاری خویش را با آنها بکار گیرند و جلسات همکاری و هم فکری را هر یک ماه به طور منظم برگزار نمایند.

6-      آقای احمد یوسفی نماینده روستای نساز در امور مراتع ضمن اعلام دریافت بودجه از ارداره مراتع جهت بازسازی استخر ها و چشمه های مزارع و مراتع روستا اعلام همکاری کردند که سریعا در این مورد باید اقدام شود .

"والسلام علیکم و رحمه الله و برکاه"

 

ضمن اینکه در جلسه شب اول مشکلات موجود در ساخت مقبره سید محمود نیز بررسی شد ودر وحله اول  تدابیری مبنی بر حل مشکلات مربوط به زمین امام زاده اندیشید شد.

                 http://www.uploadtak.com/images/h2571_jalase2.jpg

                http://www.uploadtak.com/images/k76_jalase1.jpg

جلسه شب دوم: این جلسه در در منزل جناب آقای " رحیم الله رحیمی" با حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای" سید مهدی هاشمی" و حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای" یزدان رستمی" برگزار شد که در این جلسه جناب آقای ابراهیم مسلمی توضیحاتی درباره عملکرد شوراها و دهیاری برای حاضرین ارائه فرمودند که توضیحات منطقی ایشان حاضرین را قانع کرد و قرار شد در جلسه بعدی هر سه شورا در جلسه حضور یابند تا در مورد مشکلات کانال آب و دیوار حائل تصمیم گیری شود.

جلسه شب سوم : این جلسه در منزل جناب آقای " نجف قلی عوض زاده " با حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای" یزدان رستمی"  شروع شد ولی بدلایلی به منزل جناب آقای "عارف نباتی " منتقل گردید و در این جلسه قرار بر این شد که روز بعد  لایروبی کانال با حضور اهالی انجام شود که این امر با مساعدت اکثر اهالی حتی افراد غیر مقیم روستا محقق گردید . ضمن اینکه قرار شد برای بازسازی کانال  مبلغی را شورا تقبل کند و مبلغی را از اهالی  که سهمیه آب دارند به عنوان خود یاری  جمع کنند و دیوار حائل نیز بعد از تغییر و تحول دهیار جدید شروع گردد و در این جلسه حتی اهالی غیر مقیم روستا متعهد شدند که برای حل مشکلات روستا به شورا و ریش سفیدان روستا کمک کنند .

در این جلسه اعضای شورا همکاری صمیانه ای با ریش سفیدان و غیر مقیمان روستا داشتند که این امر باعث پر بار تر شدن هر چه بیشتر جلسه شد .

 

 


برچسب‌ها: روستا, خلخال, هشتجین, خورشرستم, نساز
نوشته شده در تاريخ دوشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۲ توسط خانم آ . قاسمی

 

ساخت سالن ورزشی نساز

 

با سلام خدمت همشهریان محترم

در نوروز 92 هم مانند سایر سالها جام نوروز با حضور 5 تیم( منتظران مهدی، مونیخ، فانوس،ماتادور، امیر14) در نساز برگزار شد که در نهایت با قهرمانی تیم  منتظران مهدی به پایان رسید  و تیم منتظران مهدی جوایز خود را برای ساخت و مرمت مقبره " سید محمود(ره)" اهدا نمودند .

وجه تمایز این جام با سایر جام های نوروز بازدید  نماینده محترم خلخال جناب آقای " دکتر جعفری " از  این مسابقات بود . ضمن اینکه ایشان قول ساخت سالن ورزشی را برای جوانان نساز هم در زمین فوتبال در حین تماشا و هم در جلسه ای که در تاریخ 13/1/92 در منزل جناب آقای " حاج محرم علی مهری" برگزار شد ، دادند.

امید است به لطف خدا و مساعدت های مسئولین محترم من جمله آقای " دکتر جعفری " این امر محقق شود.

 

http://www.uploadtak.com/images/w5134_.jpg

 

http://www.uploadtak.com/images/e757_.jpg

http://www.uploadtak.com/images/f1795__2.jpg


برچسب‌ها: روستا, خلخال, هشتجین, خورشرستم, نساز
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۲ توسط خانم آ . قاسمی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

دیدار با شاه نساز

 

             ای بی کسلرین یاوری آقا سید محمود                  ای غملیلرین داوری آقا سید محمود

             ای کندیمیزین سروری آقا سید محمود                 ای جانلارا رهنما آقا سید محمود

    درود خداوند بر احساسات پاک، درود بر روان های زیبا، درود بر کلام مقدس دوستی با آل محمد (ص)، درود بر آستان مقدس که جان ها بدان جان می سپارند، درود بر این اتحاد ربّانی آشتی با سید محمود(ره) ودرود بر رهروان راه عشق و این سرمستی عارفانه.

ای خدای بزرگ ومهربان ، تو خود کریمی ، رحیمی و ستار العیوب وما  غرق در فراموشی .

در 26اسفند سال 91 اتفاقی در روستایمان افتاد که بی سابقه بود وجانهایی به آستان مقدس سید محمود (ره) پرواز نمودند که کسی را یارای وصف آن پرواز وشوق پروانه وار نیست .

آنان که شاهد آن لحظه عرفانی ومعنوی دیدار با سید محمود بودند بی شک لحظه ای را دیدند که هرگز قلم را یارای وصف آن همه معنویت نیست.

 سالها انتظار بسر آمد وشکوهی دیگر از اتحاد اهالی نساز به صحنه نشست . عظمت آن لحظه را کسانی که اشک از دیدگانشان چون باران جاری بود دیدند و چه زیبا عزیزانمان غرق سکوت محض بودند تا ضیافت آقایمان ، شاه نسازو باب الحوائج روستایمان شروع شود ، صوت قرانی که فضا را غرق معنویت کرد ودعای توسلی که دل ها را به سمت وسوی ائمه اطهار (ع) وفرزندشان به ویژه ولی نعمت روستایمان سید محمود سوق داد ولحظه ای دگر نجواهای آتشینی که بر لب ها نقش بست

که چرا دیر؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

 وسپس اشک هایی که جز از سر خلوص نیت و ندامت جاری نشد...........

وخداوند را شکر که که همه بودند حتی آنها که نبودند ودعا کردند آنان را که دیروز بودند ولی امروز نبودند وبا او ( سید محمود) پیمانی بسته شد که وسعت آن را آسمانی میداند که شاهدش بود وخدای آسمان که نظاره گر بود وآنهایی که ما درک نمی کردیم ولی بودند!!!!!!!!

عزیزان در احسانی که برای سید محمود داده شد مردم روستایمان چنان همتی کردند که علاوه بر روستایمان به سه روستای اطراف نیز از این احسان هدیه شد، یک مسئله مهم که همه حاضرین ائم از پیر وجوان، زن و مرد به آن اصرار داشتند باز سازی آرامگاه سید محمود بود، وشما را به خدا قسم این کار را به تاخیر نیاندازیم وهمین عید 92 به امید خدا آن را شروع کنیم . (طبق قولی که پیشگسوتان روستا داده بودند)

باور بفرمایید به هر خانه ای که برای جمع آوری  نذری آقا سر میزدیم بدون هیچ دلگیری و با اشتیاق میگفتند : "صبر کنید الان می اورم" وبعد دستهایی پر از امیدو صفا ظاهر می شد.

یکی از دوستان  میگفت: " وقتی به پیر مردی گفتیم برای آقا نذری جمع می کنیم دست در جیبش برد وچند اسکناس بیرون آورد یکی دوتا از آنها را برداشت وگفت این پول نان من وبقیه را با عشق تقدیم کرد".

چه پیر زن هایی چون (بومانی خالا)  و خیلی های دیگر که مجال آوردن نامشان نیست نذریهایی اوردند وچنان با شوق تقدیم می کردند که فقط خدا می داند.یکی از جوانان روستایمان آمد دست در جیبش برد وتمام پولی که داشت را تقدیم کرد وباز گفت کم است انشالله بتوانم جبران کنم و امیدواریم و همه قول دادند که هر ساله این زمان یعنی دو هفته  آخر اسفند ماه برای آقا سید محمود احسان بدهیم ودر حقیقت سالگردی برای آقا بگیریم .

ما جمعی از جوانان نساز که این نوشته را تقدیم حضورتان کردیم یقین داریم اگربازسازی آرامگاه شروع شود هیچ کس کوتاهی نخواهد کرد وحتی زنان نیز طلا از دستهایشان خواهند کند ودر پای سید محمود(ره) خواهند ریخت، پس به امید خدا عید امسال طبق قول بزرگترهای روستا شروع کنیم.

 یا علی

"ارسال شده توسط جمعی از جوانان روستای نساز"

 

 http://www.uploadtak.com/images/l5499_seyedmahmod4.jpg

http://www.uploadtak.com/images/z4222_Photo0025.jpg

http://www.uploadtak.com/images/w2769_seyedmahmod3.jpg

http://www.uploadtak.com/images/n8197_seyedmahmod2.jpg

http://www.uploadtak.com/images/o3345_seyedmahmod1.jpg

http://www.uploadtak.com/images/l45_Photo0024.jpg

http://www.uploadtak.com/images/s57_Photo0029.jpg

http://www.uploadtak.com/images/q29_Photo0027.jpg

http://www.uploadtak.com/images/f8777_Photo0026.jpg

http://www.uploadtak.com/images/o1299_Photo0023.jpg


برچسب‌ها: روستا, خلخال, هشتجین, خورشرستم, نساز
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی

 

چند تصویر بسیار زیبا از طبیعت نساز عزیزمان

اگر هر یک از تصاویر باز نشد بر روی  تصویر کلیک راست کرده وShow pictureرا بزنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکاس : حسین رحیمی نساز


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ توسط آقای حسین رحیمی نساز

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

برایش چه بایدبکنیم!!!

جقدر سخت است دنبال حقیقتی گشتن وچقدر سخت تر است  آن را گم کردن وچقدر سخت تر این است آنرا به بیگانه ای یا نا اهلی به بهایی خرد فروختن، خداوندا چه بسیار زمانهایی را که دنبال تو و دوستانت گشته ایم وچه شبها وروزهایی که خواب را بر خود حرام کرده ایم بی آنکه راهی یا واسطه ای به سویت داشته باشیم و عمر پدران و مادرنمان سالها و قرنهای متمادی سپری شد،و برخی از اجدادانمان تو و دوستانت را شناخته وآنچنان به درگاهت چنگ زدندوبه هیج پناهگاهی جز شما تکیه نکردند ودر آبادانی خانه تو و ساختن قبور اولیائت کوشیدندو برخی نیز به جهالت بادشمنی وبا انتخاب جایگزینی برای تو و دوستانت ویاحتی برای هیچ از تو رود گردان شده اندونمی دانم ای خدای بزرگ کدام یک از اجدادانمان تو را به لقمه ای نان و یا به تملق پادشاهی فروختند ودوستانت را به بهایی اندک دنیایی به شهادت رساندند و اکنون جبران بر عهده ماست و نمی دانم چگونه جبران نماییم.

آیا برادران و خواهران امروزی ام در این مسولیت بزرگ ودشوار مارا یاری خواهند کرد؟؟؟

ما زمانی رو به سوی تو و دوستانت می کنیم که از همه جا وهمه کس بریده باشیم و به قول عاشقان درد کشیده ودلداده تنهای تنها هستیم وراهی جز آن راه را  که در عمق قلبمان احساس می کنیم وآن دوستی با تو ودوستانت است را نداریم، هزار افسوس بر ما وهزار شکر بر بنده نوازی تو با ما!!!

ای خدای بخشنده مهربان، در روستایمان ودر دل خاکمان یکی از دوستانت سالها بیش غریب در بین ما آرمیده است  و ما و پدرانمان در حق او کوتاهی کرده ایم و حتی نخواسته ایم شجره نامه ای هم از او پیدا نماییم و یا حتی یک آرامگاهی در خور شآن او درست کنیم، هرساله در ماه محرم به آنجا میرویم ولی صد افسوس که نمی دانیم ونمی خواهیم بدانیم که چرا وبرای چه به آنجا میرویم وبرای چه آنجا عاشورا بر گزار می کنیم وچه نسبتی بین او وامام حسین(ع) وجود دارد !!!

ما وگذشتگانمان خیلی به اوکم لطفی کرده ایم آن زمان که حاکمان ظالم و جور پیشه علویان و حق پرستان را از خانه هایشان از سمت عراق وشهرهای عربی، می راندند وحتی در بین مردم بودن هم برایشان جرم سنگینی بود وامامان هم در زیر نظر حکومت نظامی شدید بودند، آنها با فرزندان و خانواده هایشان به سمت ایران ما آمدند ودر کوهی یا آباده ای یا روستایی  پناه می گرفتند  یکی از آنها که جز نامش چیزی از او نمی دانیم و به روستای ما قدم گذاشت و واقعا نمی دانیم آیا بر اثر سرما در کوهای ما از دنبا رفت یا در کنار خانواده اش واصحابش اورا شهید کردند .

در هر صورت اوبنده خالص وپاک توست ما تا این زمان کاری برای اینکه اورا به دیگربن بشناسانیم نکرده ایم وزائری را به سوی قبرش از شهرها و روستاهای اطراف رهنمون نساخته ایم واصلا خود را با اوبیگانه ساخته ایم چنانکه از سقف ودیوارش غربتی به عظمت تاریخ وبزرگی انسانهای آزاده وجود دارد در قبرش مشاهده می کنیم واز کنارش می گذریم با اینکه چه تعداد از اهالی ده ما از او حاجت گرفته اند اکنون او با ما قهر است وما در خلوتی شرشار از خلوص در قلبمان به این اعتراف کنیم که حق دارد آقایی که در روستای اسبو یا همان سفید آب(سید احمد معراجی) مدفون میباشد برای زیارت سید محمود به روستای ما می آمد ومی گفت هر کس هفت بار سید محمود را زیارت کند مثل این است که به مشهد مقدس رفته است و ما از اهالی روستای برندق شنیده ایم که آنها در فصل زمستان برای زیارت سید محمود به روستای ما می آمدند و او را زیارت می کردند و به دلیل سرمای شدید شب را هم در نساز می ماندند وشاهدان عینی که گفته اند آهوان به زیارتش می آمدند آن زمان که ما زائرش نبودیم وخیلی از تحقیقاتی که مستند داریم که مجال نوشتن آن نیست وهمه اینها یعنی اینکه او چقدر بزرگ است وما چقدر در کنار او ولی دور از اوییم روستاییان عزیز من ،عمر ما چون رعد وبرقی در یک شب بارانی میگذرد و خواهد گذشت و آنچنان که از سر اجدادانمان گذشته است اگر امروز برای بازسازی قبرش کاری نکنیم شرمنده وجدانمان ونسلهای آینده خواهیم بود .

ماه محرم ماه کشته شدن اجداد سید محمود(ره) است بیایید تا آن ماه ودر آن ماه برای درست کردن قبرش کاری بکنیم مطمئنا در ماه محرم تشریف خواهید آورد وخواهید دید که قبر ایشان در چه وضعیتی است واقعا اگر ذره ای تعامل کنیم جزشرمساری چیزی برایمان نخواهد بود البته تعداد عکسی که از داخل آرامگاه ایشان تهیه شده خود گویای همه چیز است ونیازی به توضیحات بیشتر نمی باشد .

ناگفته نماند تعدادی انگشت شماری از جوانان که من از همینجا دستشان را می بوسم به تمیز نگه داشتن ورسیدگی به اموراتی همچون سیم کشی و چراغانی کردن دور قبر پرداخته اند و من امیدوارم این کارها تداوم یابد تا ما شاهد آرامگاهی در خور شآن آن سید بزگوار باشیم.

دست شما را می فشارم بی آنکه ذره ای ریا ویا سردی ونا امیدی داشته باشیم ، در محرم منتظر شما ودستان پر مهرتان هستیم باشد که کوتاهی گذشتگانمان را جبران کنیم.

«التماس دعا»

 

 

 

این مطلب توسط دو تن از عزیزان نسازی نوشته و ارسال شده است و اصرار داشتنتد که نامشان ثبت نشود که مبادا خدایی ناکرده ریا شود البته هویت این بزرگواران برای بنده روشن است.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه پنجم آبان ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی

 

شهدای والا مقام خلخال

 

 

شهید سعید مهری

 

 

نام :  سعيد

 

نام خانوادگي :   مهري

 

محل تولد : روستای نساز

 

تاريخ تولد :  1343  

 

تاريخ شهادت:  64/11/22

 

نوع عضويت : بسيجي


محل شهادت:  فاو عملیات والفجر 8

 

 

زندگینامه

 

شهيد سعيد مهري در سال 1345 در يک خانواده متدين ومذهبي ديده به جهان گشود .در دامن  آن خانواده مطهر تربيت وپرورش يافت . ايشان در دوران  کودکي علاقه هاي خاصي به خاندان اهل بيت وعصمت داشت وهميشه در مراسم عاشوراي حسيني آرزو مي کرد که اي کاش  آن روز در کربلا بوديم  و آواي ملکوتي   امام حسين (ع)را که  فرمود: هل من ناصراً  ..... آيا کسي است که مرا ياري کند با گوش وجان مي شنيد  و لبيک مي گفتيم . فردي بود  که هميشه به آينده مي اندیشيد .فکرش اين بود به من ربطي ندارد چرا فلاني به جبهه نمي رود مي گفت ، من به خاطر اسلام وقرآن  به جبهه مي روم. آگاهانه هدف وانگيزه خودم را انتخاب نموده ام وجان خودم را  که عزيزترين شي در نزدم هست  وامانت خداوند است به خداوند منّان هديه مي کنم.

شهيد مهري در سال  1351 جهت يادگيری علم وتقواي الهي وارد دوران ابتدائي شد . دوران ابتدائي را با موفقيت کامل وحسن اخلاق نيکو به پايان رسانيد .در سال 1356 وارد  دوران راهنمايي شد که، مصادف بود  با  شروع انقلاب اسلامي. وبالاخره  دوران راهنمايي را نيز با موفقيت کامل رسانيد . در سال 1360 به عرصه متوسطه وارد شد ودر شهرستان رشت به ادامه تحصيل  پرداخت .در سال 1364 براي ياري رزمندگان اسلام ولبيک به نداي هل من ناصراً... امام خميني قدس سره شريف به جبهه هاي حق عليه باطل شتافت. بعد از سه ماه انتظار  بلاخره زمزمه  عمليات در بين  رزمندگان طنين افکند وآن طوري رزمندگان از شهيد  عزيزمان تعريف مي کرده اند، ايشان هر لحظه در انتظار شهادت بود وبراي شهادت ثانيه شماري مي کرد.

بالاخره آن لحظه ها وثانيه ها انتظار پايان يافت ودر ساعت 10/22 دقيقه روز  64/11/20 توسط فرماندهي کل سپاه فرمان حمله با قرائت رمز عمليات صادر شد.

بسم الله الرحمن الرحيم  لاحول ولا قوة الا بالله  العلي العظيم . وقاتلوهم  حتي لا تکون  فتنه

يا فاطمه الزهرا ، يا فاطمه الزهرا يا فاطمة الزهرا

با اعلام شروع عمليات، شهيد سعيد مهري  به عنوان  غواص از اروندرود، از شط خون وشهادت گذشت .در اروندوضوي خون ساخت وبه لقاء پروردگار خود شتافت وبه آروزي ديرينه خود که  شهيد شدن در راه حق بود رسيد .در محل تولد خود روستای نساز،از توابع  بخش خورش رستم شهرستان خلخال به خاک سپرده شد. از خداوند رحمان آرزو داريم که ما را ازادامه دهندگان راه شهيدان قرار بدهد .روحش شاد، راهش مستدام.

 

وصيت نامه

 

 

"والعصر ان الانسان لفى خسر الا الذين آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر".

"ان الله اشترى من المومنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة يقاتلون فى سبيل الله فيقتلون و يقتلون".

سلام به امام امت كه رهبرى چون پيامبر است براى اين ملت.

سلام بر پدر و مادر عزيزم كه فرزندى را به اين سن رساندند و روانه جبهه ساختند. سلام بر برادرانى كه در كردستان پشت سنگرند و با منافقين به پيكار برخاسته اند و سلام بر ملت شهيدپرور و قهرمان ايران.

وصيت به برادران و خواهران وپدر و مادرم.

برادران و خواهران سعى كنيد دست به دست يكديگر دهيد و منافقين را از صحنه بدر كنيد و هيچ فرصتى به آنها ندهيد كه بخواهند به فعاليت خود ادامه دهند. برادران سعى كنيد هر چه زودتر به يارى رزمندگان در جبهه ها بشتابيد زيرا بعد از جنگ با عراق نوبت جنگ با اسرائيل صهيونيسم است.

خواهران عزيزم سعى كنيد از لحاظ هديه و يا كارهاى ديگر به رزمندگان در جبهه ها كمك كنيد و پشتيبان محكمى براى رزمندگان باشيد.

پدر بزرگوارم ؛ بايد مرا ببخشيد چون سرپيچى من از فرمان شما زياد بوده و مرا ببخشيد ،چون راهى كه رفته ام وقتى به آرزويم رسيدم آسوده و راحت باشيد.  پدر بزرگوارم از اين كه مرا به اين سن رسانديد متشكرم اجرتان با خدا باد.

مادر عزيزم از اين كه زحمتهاى فراوانى را براى من متحمل شده ايد تشكر مى كنم اجر شما نيز با خداى توانا.

برادران و خواهران عزيزم ،توصيه من به شما اينست كه شكرگزار اين نعمت الهى باشيد و قدر آن را بدانيد. آن نعمت الهى (امام) است كه با رهنمودهاى خود توانسته است اسلام را گسترش دهد .هم چنين با رهنمودهايش توانسته است اين چنين رزمندگان را به جبهه بفرستد كه هيچ قدرتى نمى تواند در مقابل اين رزمندگان دوام داشته باشد.

برادران و خواهران پيرو خط امام باشيد. از او پيروى كنيد و شكرگزار خدا باشيد .

برادران عزيزم اين راهى كه رفته ام هر چند پيروزى و آرزويم شهادت است اگر پيروز شديم كه به جاى خود و اگر به آرزويم رسيدم شما بايد راهم را ادامه دهيد و آنچنان مشت محكمى بر دهان منافقين بزنيد كه ديگر با ملت طرف نشوند.

پدر و مادر عزيزم، وقتى كه من شهيد شدم شما بايد خوشحال باشيد و حوصله به خرج دهيد و استقامت داشته باشيد.

پدر عزيز و برادران عزيزم ، بر من گريه نكنيد ،شما بر حسين گريه كنيد، چون او مظلوم شهيد شد. چون اگر خانواده شهدا در تشييع جنازه فرزند خوشحال باشد و گريه نکند منافقين به لرزه مى افتند.

پدر عزيزم و مادرم شما براى من خيلى زحمتها كشيده ايد اميدوارم مرا ببخشيد.

مادرم اگر من به روى تو آمده باشم حلالم كن و برادران و خواهران اگر من با شما بدرفتارى كردم حلالم كنيد .

پدر عزيزم ازهم روستایهای مان براى من حلاليت بگيريد.

خداحافظ

خدايا خدايا  تا انقلاب مهدى خمينى را نگهدار

پدر عزيز ، خوش ساعت اسكندرى 200 تومان از من پول گرفته آن را بگيريد . 100 تومان به تقديم قنبرى بدهيد وبقيه را به پايگاه بدهيد.

 سعيد مهرى

منبع:وبسایت خلخالیم شهدای والامقام خلخال


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ توسط آقای محسن مهری نساز

 

بیچین


نساز در نقشه جهانی

عکاس:رسول رحیمی


نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۱ توسط آقای رسول رحیمی نساز
 

با سلام خدمت همه دوستان

این هم چهار تصویر پانورمای زیبا که توسط آقای فرجی گرفته شده است و بنده قبلا قولش را خدمت شما داده بودم ولی چون تصاویر در سایز بزرگ زیبا بودند به صورت دانلود تقدیم حضور شده است.

امیدوارم لذت ببرید.

تصویر پانورمای سد

تصویر پانورمای سوتاپلنگه

تصویر پانورمای میسگر اوچان

تصویر پانورمای درالکبین


نوشته شده در تاريخ شنبه دهم تیر ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی


بدون شرح....!!!


عکاس:اصغر رادمرد


نوشته شده در تاريخ شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی
 

سفر مجازی به درلکبین(۱۶و۱۷اردیبهشت۹۱)

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

اول اینکه امیدوارم به آن دسته از دوستانی که تشریف بردند کوه حسابی خوش گذشته باشد.

دوم اینکه از دوستانی که موفق نشدند به آن بهشست زیبا صعود کنند خواهش می کنم در ادامه مطلب در این سفر مجازی همراه ما باشند.این سفر مجازی قطعا نمی تواند جایگزین آن سفر حقیقی به بهشت زیبای درلکبین باشد اما بهر حال دیدن این تصاویر فوق العاده زیبا خالی از لطف نیست.البته چند تصویر پانورمای بسیار زیبا نیز وجود دارد که بعدا خدمت شما دوستان ارائه خواهم داد.

تصاویر بسیاری از مسیر و خود درلکبین برای شما عزیزان حاضر کرده ایم که توسط جناب آقای "کیانوش فرجی "گرفته شده اند.

لطفا بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی

 

 نساز عزیزمون در یک روز بهاریه زیبا از ابعاد مختلف در صبح روز۱۶/اردیبهشت/۱۳۹۱

3350

3351

3352

3353

3354

3355

3356

3358

عکاس : رسول رحیمی

 


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط آقای رسول رحیمی نساز

 

 

 نساز2

 

نساز

 

نساز1

دو تصویر اول از بالای کلبی داغی توسط احمد قاسمی گرفته شده است


نوشته شده در تاريخ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط خانم آ . قاسمی

 

"کاش گلیدیم جوارونده یاشیدم"

هادی

بیر اولایدی جیران کیمین داغلاروندا قاچیدم          چیمنونده چیچک اولوپ عشوه لنیپ آچیدم

صبح گلنده آی سووشوپ ستاره لر گدنده           گونش کیمین اشیخ سالوپ داغلاروننان آشیدم

قار اولیدم اوتوریدم توپراغوندا داشوندا          بولاغ کیمین داشلاروون آراسننان جوشیدم

بهار فصلی سوسن کیمین قامتیم اوجالاندا          سبزه وروپ آغاجلارون بندینه دولاشیدم

سایه سالوپ بولوط کیمین دولانیدم باشووا         یاغیش اولوپ چایلاروندا باغچالارا چاشیدم

بیر گون گلیپ یوللاروننان یللر کیمین گچنده          بیر قوش اولوپ آغاجلارون بوداغنا اوچیدم

گورموییدم یامان گونون بو دنیادا اولانجا          شادلیخ اولوپ غم لرووی هر یرونن داشیدم

هر زمان دا سسون گلیپ قولاقیما چاتاندا          اوزاخ یردن تز یتیشیپ قاپولارون آچیدم

ساز گوتوروپ اوتوریدم داغلارون باشیندا         شاعر اولوپ فراقووه بیر کلمه شعر قوشیدم

"هادی" سنن اوزاخ دوشسه غربتلرده قالانجا         کاش گلیدم نچه ایلده جوارونده یاشیدم

عکاس و شاعر:هادی روحی نساز 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط آقای هادی روحی نساز

 

و این هم تصاویر زیبا از آبشار نساز در زمستان تقدیم به همه

رسول2

رسول3

رسول9

 رسول5

رسول6

رسول7

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هشتم اسفند ۱۳۹۰ توسط آقای رسول رحیمی نساز

 

تقدیم به همشهریان عزیزم

رسول15

رسول14

رسول13

برف

رسول11

رسول8

 

عکاس : رسول رحیمی نساز


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ توسط آقای رسول رحیمی نساز
 

عکسی زیبا از منظره ای زیبا در زمستان برفی

 

عکاس :خانم منصوره  یوسفی


نوشته شده در تاريخ سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ توسط خانم ر . یوسفی ویو
 
تصاویری از ساخت مسجد نسازی های مقیم رشتبقیه ی تصاویر در ادامه ی مطالب ...ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۰ توسط √ آقای میثم صمدی √

 

تصاویری از افتتاح سد معیشتی شهدای نساز

 

سد8

 

سد9


سد7

 

سد5

سد3

 

عکاس:محمد رحیمی


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ توسط آقای محمد رحیمی

 

افتتاح سد معیشتی شهدای نساز به دست جناب آقای اقبال عیوضی پدر

 شهید رحیم ا... عیوضی

 

افتتاح سد نساز هشجین  

سد نساز در هشجين امروز با حضور استاندار اردبيل افتتاح شد. اين سد خاكي در 30 كيلومتر هشجين ساخته سده وبا 450 هزار متر مكعب ظرفيت،150 هكتار از اراضي منطقه را ابياري خواهد كرد. سد نساز 188 مترطول و18 متر ارتفاع دارد وبراي ساخت آن يك ميلياردو200 ميليون تومان هزينه شده است. استاندار درمراسم بهره برداري از اين سد استفاده بهينه از منابع آبي ومهار آبهاي جاري را از اولويت برنامه هاي دولت برشمرد وبا اشاره به شرايط مناسب اقليمي منطقه هشجين باي كاشت ديم انجير،بادام وانگور خواستار تبديل اين منطقه به احداث وتوسعه باغهاي انجير وبادام شد. عبدايماني رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان هم گفت:هم اكنون 42 طرح كشاورزي با 3 ميلياردو470 ميليون تومان اعتبار در شهرستان خلخال درحال اجراست. خالقي نماينده مردم خلخال وكوثر درمجلس شوراي اسلامي نيز خواستار استفاده ازآب قزل اوزن وتسريع در احداث سدّشهيد بهشتي شد. حجت الاسلام رضوي نيا امام جمعه هشجين هم با اشاره به هدر رفت 600 ميليون متر مكعب آب در منطقه هشجين ،براستفاده بهينه از اين آبها تاكيد كرد.


نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ توسط خانم آ . قاسمی

 

تصاویر زیبایی از پاییز در نساز

با سلام

دوست عزیزی لطف فرمودند و تصاویری رو از نساز برای ما ارسال فرمودند ولی اصرار داشتند که تصاویر با نام ناشناس درج شود

همین جا از این بزرگوار تشکر می کنم بابت محبت بی کرانشان

پاییز3

تصویر زیبایی از آبگیری آزمایشی سد معیشتی شهدای نساز

پاییز1

پاییز2

پاییز4

پاییز5

پاییز6

پاییز7


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوم آذر ۱۳۹۰ توسط خانم آ . قاسمی
 

دو تصویر زیبا از نساز

 ورودیه نساز

ورودی نساز

عکاس:آقای عبداله امیدی

آرخ آقای لطفی

آرخ (کانال)

عکاس:آقای روح اله لطفی


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ توسط خانم آ . قاسمی
 

 گلی کمیاب در موطن من می روید

گل كمياب

بهار امسال به طور اتفاقی در گوشه ای از وطن زیبایم خلخال چشمم به گلی زیبا افتاد که تا کنون ندیده بودم.با اشتیاق عکسش را گرفتیم. تلاش برای شناختن این گیاه حیرت انگیز باعث شد پسرم که اهل قلم است و در زمینه گیاهان و بویژه گیاهان داروئی تالیفاتی دارد تصویر این گل زیبا را به مرکز مطالعات طبیعی آکادمی علوم کالیفرنیا بفرستد . محقق این آکادمی در نامه ای جواب داد که نام علمی این سوسن وحشی Iris acutiloba lineolata است که به آن زنبق ایرانی نیز می گویند .او در عین خوشحالی ازاینکه هنوز  این گل حیرت انگیز در این گوشه از جهان مشاهده می شود ،این گل کمیاب و رو به انقراض را موهبتی نادر و هدیه ای دانست که باید آن را قدر شناخت.

امید که محیط طبیعی و زیبای خلخال را بهتر بشناسیم و از آن خوب و هشیارانه حفاظت کنیم.

این روایت از جناب آقای میر هادی خلخالی زاویه در  سایتhttp://khalkhal.persianblog.ir/نقل شده است.


نوشته شده در تاريخ جمعه پانزدهم مهر ۱۳۹۰ توسط خانم آ . قاسمی

این همه تلاش فقط کیلویی 300 تومان!!!!!!!!!!!!!!!!!!


شش ماه از سال رو محصول بکار بعد بخرن کیلویی ۳۰۰ تومان حالا یه سوال نون چنده؟!!!!

رویا2 

 

رویا9

 

رویا10


سد معیشتی شهداء  نساز که شنیدم۷ میلیارد هزینه اش شده( شنیدم ها)

تازه مهندسش ماهی ۲ میلیون حقوق میگیره بعد مهندسای روستای زیبای ما میرن بندر عباس!!

رویا3

 

 رویا5

 

رویا8


زیر سازی کوچه های روستا برای آسفالت که ایشاالله مثل آسفالت جاده نساز نشه!

 رویا7


 ببخشید این روستا خانه بهداشت نداره یا اهالی جارو و خاک انداز ندارن!!!!!!!

کسایی که اون اطراف باغ دارن از بوی بد این آشغالا حالشون به هم نمیخوره جالبه ها! من که رفتم عکس بگیرم داشتم پس می افتادم.

رویا1

 

رویا4

 

رویا6


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ توسط خانم ر . یوسفی ویو
با نهایت تشکر از جناب آقای روح ا...  لطفی که محبت فرموده و این تصاویر را گرفته و به وبلاگ خودشان  ارسال نمودند.

             شکوفه ها باغلا روح...لطفی

 

             لاله های روح ...لطفی

 

             ورودی زمستان روح ... لطفی

 

در اوج گرمای تابستان قطعا یک تصویر خنک از وطن لذت بخش خواهد بود


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۰ توسط خانم آ . قاسمی
 

 

                  نساز


 

                نساز


 

                

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ توسط خانم ر . یوسفی ویو

 "نساز در ارديبهشت و ارديبهشت در نساز (قطعه اي از بهشت بر روي زمين)"

اگر هر یک از تصاویر باز نشد بر رو تصویر کلیک راست کرده وShow pictureرا بزنید

 

                    نساز از گبک قیه

                                                  نساز از گبک قیه

                   

                                                   جاده نساز به اسبو(سفیدآب)

                   اوشگونوخ آغ داغ

                                                        اوشقونوخ (آق داغ)

                 

                                              اوشقونوخ (آق داغ)

                 اوشقونوخ آق داغ

                                                    آق داغ اوشقونوخ


نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط آقای محمد حسن جعفری
"نساز در ارديبهشت و ارديبهشت در نساز (قطعه اي از بهشت بر روي زمين)"

 

          

 

                  


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ توسط آقای محمد حسن جعفری
 

ای بابا این چه سوالیه که من می کنم مسئول.....

مهم نیست صرفا از تصویر لذت ببرید

 

                      گل قاباقی

   این تصویر در فروردین۱۳۹۰ از روبروی آبگیر(گل قاباقی) کوچک پایین نساز گرفته شده است که .....

میدونم تو دلتون دارید می گید خیلی قشنگه درکتون می کنم

عکاس:رسول رحیمی نساز


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط آقای رسول رحیمی نساز
 

                    گورگوره خاناعطا2

 

                    گورگوره خانا1 عطا


نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط آقای عطاا... قلی پور
 

این تصویر از مسیر نساز به طویستان گرفته شده است

 

                  گل لاله جاهد


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ توسط آقای جاهد زالی
طبیعت زیبای آرخ

                          آرخ


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۰ توسط آقای جاهد زالی
 

تصویری از گاغا زمی در نساز

                  گاغازمی عطا


نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم اسفند ۱۳۸۹ توسط آقای عطاا... قلی پور
 

دورنمایی از آرخ

                دورنمای آرخ هادی

عکاس:هادی روحی نساز


نوشته شده در تاريخ شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ توسط آقای هادی روحی نساز
 

                       رهبر باغی هادی

عکاس:هادی روحی نساز


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
 

                   

عکاس : آروین یوسفی ویو


نوشته شده در تاريخ جمعه یکم بهمن ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
تصویر ذیل  توسط آقای هادی روحی نساز ارسال شده. این تصویر زیبا و عجیب از اطراف آق داغ گرفته شده و اوشگون (ریواس)میوه مورد علاقه ما  نسازی ها از دیر باز می باشد.

        oushgoon.jpg


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی

معماری روستای نساز

 

جهت گیری روستا

روستای نساز در ارتفاعات کوهستانی رشته کوههای البرز غربی قرار گرفته است و دارای آب و هوای سرد کوهستانی است و این شرایط اقلیمی باعث به وجود آمدن معماری خاصی در این مناطق میشود.

روستا در دامنه کوهی قرار گرفته که دارای شیب نسبتا تندی رو به جنوب است و این ایده آل ترین  جهت برای مناطق سرد کوهستانی است. به این دلیل که در فصل زمستان زاویه تابش خورشید کم است و نور خورشید از طریق پنجره هایی که در جبهه جنوبی قرار گرفته اند وارد اتاق میشود و به گرم شدن بیشتر خانه کمک می کند.

ساختمان مایه

ساختمان مایه  اصلی مورد استفاده در روستا خشت خام و کاه گل است. این امر به دو دلیل عمده است:

1.     خشت به علت دارا بودن ظرفیت حرارتی بالا گرما را در طول روز جذب می کند و در هنگام شب آن را پس میدهد و این کار به گرم شدن خانه در هنگام شب کمک میکند.

2.     دسترسی به خاک در این مناطق راحت تر بوده است.

ساختار ساختمان

در پی سازی خانه ها از سنگ استفاده شده است که باعث استحکام بیشتر است و مانع از رانش ساختمان میشود.

از چوب هم در ساختار ساختمان استفاده شده است. از تنه درختان به صورت افقی بر روی پی و گاه در داخل دیوارهای طبقات پایین وجود دارد که باعث یکپارچه شدن دیوار و جلوگیری از رانش آن میباشد.

خانه ها در روستا اغلب دو طبقه هستند. که قطر دیوار در طبقه پایین گاه به 70 سانتی متر میرسد که میبایست وزن دیوارهای طبقه بالا را نیز تحمل میکرد.

آسمانه خانه ها به صورت تخت است. در ساخت سقف از چوب استفاده شده که روی آن را با کاه گل می پوشاندند. وجود کاه به دو دلیل است که اول مانع از ترک برداشتن گل در هنگام خشک شدن است و دوم هنگامی که مرطوب میشود حالت پولکی پیدا میکند و مانع از نفوذ آب به سطوح پایینتر میشود.

معماری

1.     همان طور که گفته شد خانه ها به صورت دو طبقه هستند که طبقه اول به عنوان طویله یا انبار کاه مورد استفاده قرار میگرفته است. و طبقه دوم برای زندگی ساکنین است. طویله را به این دلیل در طبقه اول قرار داده اند که از گرمای بدن حیوانات برای گرم کردن خانه استفاده میشود.

2.     پلان خانه ها به صورت تو در تو است و این امر مانع از ایجاد کوران هوا در خانه میشود.

3.     در اکثر خانه ها یک اتاق به عنوان اتاق مهمان در نظر گرفته شده است که در بهترین مکان خانه یعنی رو به جنوب است و این نشان از مهمان نوازی اهالی این روستا را دارد.

4.     گاهی نیز مشاهده شده که اتاقی را برای پسر ارشد در نظر میگرفتند که بعد از ازدواج به همراه همسر خود در آن زندگی میکردند.

5.     در برخی خانه ها ایوان دیده میشود که در اقلیم سرد کمی نامتعارف است. اما در بررسی بیشتر می بینیم که این ایوانها جنبه تابستان نشینی دارد و اهل خانه برای انجام امور روزمره از آن استفاده میکردند. در این نوع خانه ها اتاق یا اتاقهایی در طبقه اول و اغلب در کنار طویله وجود دارد که در فصول سرد از آن استفاده  می شود.

6.     خانه ها فقط در جبهه جنوبی دارای پنجره هستند و در سه جهت دیگر باز شویی دیده نمی شود.

7.     به علت شیب زمین روستا به صورت پله کانی است. و تقریبا نیمی از خانه در عمق زمین قرار گرفته که برای استفاده از حرارت زمین مناسب است. در روستا هم کوچه های شرقی-غربی میبینیم و هم شمالی-جنوبی. گاهی سطح کوچه فقط کمی از سطح بام خانه در قسمت جنوبی کوچه ها پایین تر است.

8.     در خانه های قدیمی از سنگ فقط در پی سازی استفاده شده اما در روستا بناهایی می بینیم که از سنگ در دیوار چینی هم  به کار رفته است. ازجمله مسجد، درمانگاه و مدرسه که اینها مکانهای عمومی هستند.

معماری جدید در روستا

1.     در چند سال گذشته خانه های جدیدی در روستا ساخته شده که به شیوه امروزی است و هیچ توجهی به اصول معماری سنتی نشده است.

2.     گاه خانه های بزرگ با سالنهای به اصطلاح پذیرایی بزرگ دیده میشود که یک فاجعه است خود اشخاصی که در این خانه ها زندگی میکنند دائما از اینکه گرم کردن خانه در فصل زمستان سخت است گلایه دارند.

3.     سقفها به صورت شیب دار است که البته قانونی است که بنیاد مسکن برای طراحی خانه های جدید در نظر گرفته است. ولی باید توجه داشت که بیشترین حرارت از طریق سقف اتلاف میشود و سقفهای شیروانی به این کار کمک بیشتر میکند.

4.     بازشوها مستقیم به فضای داخل باز میشود و هیچ گونه هشتی یا دهلیزی برای جلوگیری از نفوذ بادهای سرد زمستانی طراحی نمیشود.

5.     آشپزخانه های اوپن که در معماری امروزی یک تقلید کورکورانه از معماری غرب است در این نوع خانه ها مشاهده می کنیم. زمانی که در گذشته آشپزخانه به عنوان مرکز خانه و مکانی که زنان به انجام امور زندگی می پرداختند امروزه به یک تجمل تبدیل شده است.

ختم کلام

در این روستا خانه هایی وجود دارند که قدمت 100 ساله دارند و بازتابی از معماری اقوام گذشته است که هزاران سال پیش نیز به همین روش خانه می ساختند. پس بیایید با حفظ ارزشهای تاریخی و فرهنگی و معماری، آن را برای نوادگان و آیندگان به ارث بگذاریم تا نمایانگر اصالت وجودی این مردم باشد.

با تشکر

 

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه پانزدهم دی ۱۳۸۹ توسط خانم ر . یوسفی ویو
باغ آقای محمد صادق ستایش واقع در( حاصار دالی )

عکاس : اکبر حیدری (سال ۸۶)


نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی

کوچه

عکاس : آروین یوسفی ویو


نوشته شده در تاريخ شنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
    

 درلکبین

عکاس : هادی روحی


نوشته شده در تاريخ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ توسط آقای هادی روحی نساز
 

 لاله

عکاس : آروین یوسفی ویو


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
با سلام

 اگر هر یک از تصاویر باز نشد بر رو تصویر کلیک راست کرده وShow pictureرا بزنید

                         

                                            

                        

                                                      آرخین یولو

                      

                                                 آرخین اول بندی

                        

                                           آرخین دوم بندی

                     

                                               آرخین سوم بندی

 

   عکاس : آ. قاسمی

 


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
*بنام سلطان عالم*

                          لاریسا

بار دیگر خداوند زمین را با قدوم فرشته ای مبارک کرد

سرکار خانم مینا سلمانی نساز و جناب آقای علیرضا سالکی کبرک تولد زیبای دختر دلبندتان را صمیمانه تبریک عرض می نماییم. باشد که همیشه در پناه حق در صحت و سلامتی قله های موفقیت را فتح کند. 

همیشه شاد باشید 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی

عکاس : آروین یوسفی ویو


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
 

عکاس:آروین یوسفی ویو


نوشته شده در تاريخ شنبه هشتم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم ر . یوسفی ویو
                      

               نساز از گلین داشی

 

             عکاس:آ . قاسمی

با سلام


این قالب گرچه برای خودم جالب نیست ولی طبق نظر همه دوستان فعال که علاقه داشتند قالب روشن باشه قالب روشن شد و طبق نظر آقای امیدی مخصوص نساز شد و طبق نظر خانم یوسفی تا حدی کاه گلی شد (البته تا حدی) پس این قالب رو هر چند که می دونم زیبا نیست به عنوان هدیه از بنده پذیرا باشید البته باز هم اگر نظر دیگری بود بفرمایید تا اطاعت امر کنیم.

آنا یوردوم نساز


نوشته شده در تاريخ دوشنبه سوم آبان ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
سلام نسازی

این هم نساز قشنگمون از بانان

این تصاویر در مرداد سال۸۸ گرفته شده است اگر هر کدام از تصاویر باز نشد بر روی تصویر کلیک راست کنید و بعدShow pictureرا بزنید.

 

عکاس : اکبر حیدری


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم مهر ۱۳۸۹ توسط آقای اکبر حیدری
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۹ توسط آقای اکبر حیدری
 

سلام بر همه آذری زبان های عزیز

امروز می خواهم تپه های "گاراچی یوردی" را در نساز معرفی کنم، این تپه ها در همسایگی سمت چپ روستا واقع شده(همانگونه که در تصویر روستا مشاهده می فرمایید) و نامش برگرفته از تاریخچه آن می باشد، بدین شرح که در گذشته کولی ها(به آذری می شود "گاراچی" )در جریان کوچ های خود وقتی به روستای نساز می رسیدند بر روی این تپه ها ساکن می شدند.

گاراچی = کولی

یورد=سرزمین

 

گاراچی یوردی

غروبی زیبا در گاراچی یوردی

غروب زیبا در گاراچی یوردی

 عکاس:آ. قاسمی


نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۹ توسط خانم آ . قاسمی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر